Skip to content
Team 2017 Awards
Gwinnett County received the following awards in 2017.
Communications
NATOA Government Programming Award – Second Place for Black History Month

NATOA Government Programming Award – Honorable Mention for the Proposed 2017 Budget Video
Community Outreach
NACO Achievement Award from the National Association of Counties for Gwinnett’s Community Outreach Program
Community Services
Officer of the Year to Cindy Wiemann from the Southeastern Animal Control Association

Most Influential in Health and Wellness Award for Live Healthy Gwinnett from the National AfterSchool Association

Healthy Georgia Award Winner in the Community Innovation Category for Live Healthy Gwinnet by Georgia SHAPE, Healthy Kids Georgia, and Lt. Governor Cagle

NACo Achievement Award for Summer Internship Program from the National Association of Counties

Girl Scout Award to the Environmental & Heritage Center by the Girl Scouts of Greater Atlanta for its support in helping Girl Scouts build girls of courage, confidence, and character

Life, Well Run Community Hero to Gary Galloway, Health & Human Services

Big Voice for Children Award to Tina Fleming from Voices for Georgia’s Children

NACo Achievement Award for Parks Amenity Search from the National Association of Counties

Agency Legacy Award to Parks and Recreation for the Survey Response Module from Lucity Inc.

Volunteer Award to Jane Montgomery for SenioR Learning Center from Georgia Recreation and Park Association-District 7

District Programmer of the Year to Kristin Hahn from Georgia Recreation and Park Association-District 7

Parks and Outdoor Professional of the Year to Bobby Chavis from Georgia Recreation and Park Association-District 7

Marketing and Visibility Publication Award to Parks and Recreation for the May is Older Americans Month Campaign from Georgia Recreation and Park Association-District 7

State Volunteer of the Year to Alan Villavasso from Georgia Recreation and Park Association-District 7

State Lifeguard Championship from Georgia Recreation and Park Association-District 7

Outstanding Trail Leader to Marci Moore from American Trails

2017 Thomas Rogers Outreach Agent Award to Ines Beltran from UGA College of Family and Consumer Sciences

Distinguished Service Award to Ines Beltran from the Georgia Extension Association of Family and Consumer Sciences

Epsilon Sigma Phi (ESP) Poster Award to Ines Beltran from UGA Extension Epsilon Phi

Family Health and Wellness Award to Ines Beltran from the Georgia Extension Association of Family and Consumer Sciences

Television/Video Award to Gwinnett Extension for reaching 80% of the 2018 goal for screening individuals for colorectal cancer from National Extension Association of Family and Consumer Sciences

Professional Excellence Award to Tim Daly for completing UGA’s Extension Academy

Certification of Achievement to Tim Daly for 100% participation in 2016 Crop Progress and Condition Reporting from USDA National Agricultural Statistics Service

NAE4-HA Interactive 4-H Educational Web Site Award for the Farm Friends website from National Association of Extension 4-H Agents

First Place, State 4-H LifeSmarts Competition to the Junior LifeSmarts Judging Team from Georgia 4-H

State Winner - Forestry Resources and Wood Science Project to Sandhya Ramachandran from Georgia 4-H

Second Place Award - Forestry Resources and Wood Science Project to the 2017 Forestry Judging Team from Georgia 4-H

Volunteer of the Year to Cisco Damons from Georgia 4-H


Financial Services
Distinguished Budget Presentation Award from the Government Finance Officers Association

Certificate of Achievement for Excellence in Financial Reporting from the Government Finance Officers Association

Achievement of Excellence in Procurement Award from the National Procurement Institute (19th consecutive year)

Procurement Outstanding Agency Accreditation Achievement Award from the Institute for Public Procurement (18th consecutive year)


Fire & Emergency Systems
Mission Lifeline® EMS Gold Level Recognition Award from American Heart Association

Medal of Valor Award, the highest honor for bravery and heroism - to John Wharton from the Gwinnett Chamber of Commerce Valor Awards

Georgia State Firefighters Association Rookie of the Year to Jared Clark

EMT of the Year to John Wharton from the State of Georgia Veterans of Foreign Wars

EMT Public Safety Award to John Wharton from the Snellville Veterans of Foreign Wars

EMS Paramedic of the Year Awards to John Wharton from Region III EMS

EMT of the Year Award to Matt Bays from Region III EMS

Firefighter Public Safety Award to T.C. Richard from the Snellville Veterans of Foreign Wars

EMS Medal (Button) to Chad Keough from the Sons of the American Revolution

Firefighter Public Safety Award to Justin Petty from the Lawrenceville Veterans of Foreign Wars

EMT Public Safety Award to Sam Ballouk from the Lawrenceville Veterans of Foreign Wars

Firefighter Public Safety Award to Mark Hughes from the Snellville Veterans of Foreign Wars

EMT Public Safety Award to Kevin Powers from the Snellville Veterans of Foreign Wars


Gwinnett Clean and Beautiful
Keep America Beautiful President’s Circle Award from the Keep America Beautiful Organization

Keep Georgia Beautiful Foundation Governor’s Award in recognition of efforts engaging Georgians in taking greater responsibility for their community environment from the Keep Georgia Beautiful Foundation

Georgia Department of Natural Resources/EPD Division Watershed Award as part of the Adopt-A-Stream Program

Georgia Department of Natural Resources/EPD Division New Trainer Award to Summer Gann


Information Technology Services
Project Excellence Award for placing 7th in county performance and innovation in using technology from Digital Counties Survey
Planning and Development
Arborist Certification to James Stinchcomb from the International Society of Arboriculture

Arborist Certification to James Walker from the International Society of Arboriculture

Global Advisory Panel Selection to Claudia Reit from the Atlanta Regional Commission

Floodplain Manager Certification to Eric Pierson from the Association of State Floodplain Managers

Elected Chairman of the Board of Conditioned Air Contractors: Johnny Lyons by the State of Georgia Board Members

State Codes Advisory Committee Appointment of Joel Rodriguez by the Georgia Department of Community Affairs Commissioner

Inspector of the Year to Joel Rodriguez from the Conditioned Air Association of Georgia

Elected to the Board of Directors: Joel Rodriguez by the Building Officials Association of Georgia Board Members


Police
Public Safety Person of the Year to John Doherty from the Gwinnett Chamber of Commerce Valor Awards

Medal of Merit Award to Roy Smith from the Gwinnett Chamber of Commerce Valor Awards

Public Safety Unit of the Year to the Gang Task Force from the Gwinnett Chamber of Commerce Valor Awards

DUI Arrests Award to William Breitfelder, Peter Ellen, Andrew Palmer, Frederick McDaniel, and Shawn Mycols from Mothers Against Drunk Drivers

Master Police Officer to Joel Carrasco and Jose Collazo from the Gwinnett United in Drug Education, also known has GUIDE

Meritorious Service (Lifesaving) Award to Tae Kim and Matthew Palminteri from Gwinnett County Fire & Emergency Services

Unit Citation (Lifesaving) Award to Ashley Hicks and Candace Vereb from Gwinnett County Fire & Emergency Services


Support Services
2017 Project of the Year Award for the Lilburn City Hall and Gwinnett County Branch Library (for structures $5 million to $25 million) from the Georgia Chapter of the American Public Works Association
Transportation
Transit Manager of the Year to Karen Winger from the Georgia Transit Association
Water Resources
Water Production Plant of the Year for Shoal Creek Filter Plant from the Georgia Association of Water Professionals (GAWP)

Wastewater Treatment Plant of the Year for F. Wayne Hill Water Resource Center from the Georgia Association of Water Professionals

Water Distribution Systems Award – Gold from the Georgia Association of Water Professionals

Water Collections Systems Award – Platinum from Georgia Association of Water Professionals

Platinum Peak Performance (15 Year) Award to the Crooked Creek Water Reclamation Facility and F. Wayne Hill Water Resources Center from National Association of Clean Water Agencies

Platinum Peak Performance (5 Year) Award to the Yellow River Water Reclamation Facility from National Association of Clean Water Agencies

Utility of the Future Today from National Association of Clean Water Agencies, WERF, WEF, WateReuse

George W. Burke Jr. Facility Award to Yellow River Water Reclamation Facility from Georgia Association of Water Professionals / WEF

Project of the Year in the Natural Environment for the Suwanee Creek at Chattahoochee River Bank Stabilization Project from ASCE

President’s Award to Steve Sheets from ASCE

Lucity Legacy Award from Lucity Inc.

Emerson Reliability Program of the Year Award for placing 3rd out of 53 entries across the globe from the Emerson Reliability Program